רפואת שיניים כירורגית: חשיבות ויעילות

תחום רפואת השיניים הכירורגית עוסק במניעה, אבחון האיברים של חלל הפה והלסת והטיפול בהם. לרופא שיניים כירורג פונים במקרה של דלקות מסוגים שונים, פגיעות פיזיות, גידולים למיניהם, פגמים מולדים או נרכשים ועיוותים באזור הפה והלסת.

נכון להיום, המטרה המרכזית של כירורגיית רפואת השיניים היא בשימור השיניים. אם בעבר כל מקרה מסובך נגמר בעקירת השן, היום הרופאים עושים את כל מה שביכולתם כדי להציל את השן. מסיבה זאת בדיוק, רופאי שיניים כירורגים מקדישים זמן רב לפעולות שונות שמטרתן לשמור על השיניים, ביניהן הסרת גידולים שונים באזור הרקמות הרכות ורקמות העצם של חלל הפה, עקירת שורשי השיניים, הפרדות כתרים-רדיקולריים ושיטות ריפוי שונות של דלקות חניכיים.

הגידולים הנפוצים ביותר בחלל הפה הם ציסטות שורשיות ודנטליות. על מנת להסיר ציסטה דנטלית שיכולה לגרום לאיבוד השן, מבצעים ניתוח כריתת צמרת השורש, המאפשר להיפתר מהגידול ולהציל את השן.

במקרה שאין אפשרות לרפא את אחד השורשים של שן בעלת שלושה שורשים מכיוון שהטיפול השמרני לא אפשרי או לא יהיה יעיל, יש צורך בהתערבות כירורגית. כדי לא לעקור את השן בגלל שורש נגוע אחד, עוקרים את השורש הנגוע עצמו. מנסרים את השורש בעדינות והופכים את השן מתלת-שורשית לדו-שורשית תוך שמירה על כל הפונקציות של השן.

אם העששת פוגעת בשן הדו-שורשית באזור התפצלות השורשים, עושים שימוש בהפרדה כתרית-רדיקולרית – מנסרים את כתר השן לשניים, ובכך מפצלים את השורשים. כתוצאה מכך, שן דו-שורשית אחת הופכת לשני שיניים חד שורשיות. פעולה זו מאפשרת להפוך את האזור הפגוע לנגיש ולהתחיל בו את תהליך הטיפול.

כל התערבות כירורגית שמטרתה לרפא את דלקת החניכיים נחשבת כפעולה משמרת שיניים. הרי מטרת כל פעולה מסוג זה היא לחזק את השיניים, השמדת מוקדים זיהומיים ושיקום החולים הסובלים מבעיה קשה זאת. ישנו מגוון רחב של טיפולים שמרניים המאפשרים להתמודד עם דלקות ומחלות חניכיים, אבל במקרים רבים אין מנוס מלהשתמש בהתערבות כירורגית.

דלקת החניכיים גורמת מוקדם או מאוחר לאיבוד כלל השיניים ומגדילה גם את הסכנה של הופעת זיהום נוסף שיפגע לא רק במערכת השיניים והלסת אלא בכל גוף האדם. דלקת החניכיים היא תוצאה של הפרעה במערכת החלפת החומרים ובאה לידי ביטוי בניוון של רקמות השן באזור המכתש והפרעות בחיבור בין השיניים והלסת. במקרה של הפרדונטיטיס כל השינויים המצוינים לעיל נגרמים בעקבות תהליך זיהומי שבבסיסו חיבור דלקתי. זיהום אודונטוגני מסוגל לגרום למגוון סיבוכים: סינוסיטיס, בלוטת לשד, מורסות, פלגמון ועוד. מעבר לכך, קיימת הסכנה של התפשטות הזיהום לכל הרקמות והאיברים דרך מחזור הדם או דרך הלימפה.

אחד מהתחומים המודרניים המבטיחים ביותר בתחום רפואת השיניים המודרנית הוא השתלת השיניים במקום השיניים החסרות. במקרים רבים יש צורך לבצע פעולות הכנה מקיפות המאפשרות להגיע לגובה ורוחב המכתש הרצויים שאליו הולכים להחדיר מאוחר יותר את שתל השן. העניין הוא בכך שלאחר עקירת השן, רקמת העצם במקום זה מפסיקה לחוות עומס בזמן הלעיסה ומתחילה להתנוון. מסיבה זו, התקנת שתל באזור זה של המכתש נהיית בלתי אפשרית.

במקרים אלו יש צורך להצמיח רקמות שן בעזרת רקמת שן המטופל או של תורם. תהליך הריפוי בניתוחים מסוג זה נמשך ארבעה חודשים ויותר. אסור להתחיל בתהליך ההשתלה לפני תום תקופה זאת.

השאירו פרטים ונציגי המרפאה יחזרו אליכם בהקדם:

רח’ אח”י אילת 34, בניין “כפיר סנטר” קומה 4, קרית חיים

שינוי גודל גופנים