טיפול בדלקת חניכיים

דלקת חניכיים – זהו סיבוך הנגרם עקב עששת שלא טופלה בזמן או שלא טופלה כראוי. היא מתפתחת לאחר שהזיהום מתפשט דרך מוך השן המזוהם ואז דרך תעלת השורש וחודר לתוך הרקמות הנמצאות סביב השן ובכך גורם לזיהומן. בעבר, האפשרות היחידה להתגבר על דלקת החניכיים הייתה עקירת השן הנגועה. ההישגים של רפואת השיניים המודרנית מאפשרים לטפל בבעיה בהצלחה רבה ולהציל את השן. יש להדגיש, שרק טיפול יסודי ועבודה קשה של רופא שיניים מקצועי ומנוסה מהווים את מפתח ההצלחה בטיפול מוצלח בדלקת החניכיים.

הטיפול בדלקת החניכיים מתבצע בשלושה שלבים:

הכנה מכנית. בעזרת מקדחת-השיניים קודחים החוצה שכבת דנטין ואת מוך השן שנפגע. מנקים את תעלות השן החולה ומרחיבים אותן. בעבר, פעולה זו גרמה למטופל הרגשת אי נוחות רבה, זאת עקב מהירות הסיבוב הנמוכה של מקדחת-השיניים. מקדחות-השיניים המודרניות מסתובבות במהירות גבוהה מאוד ומאפשרות לבצע את הפעולה במהירות ובעילות מרבית.
חיטוי האזור. לאחר הניקוי, רופא השיניים מנקה את התעלות בעזרת תמיסה המכילה אנטיביוטיקה וחומרים אנטי דלקתיים. הרופא משגיח על כך שחומרים אלה לא יחדרו לרקמות סביב השן. לאחר מכן הרופא מבצע טיפול של פיזיותרפיה על קולית בתוך התעלות עצמן. לאחר שהדלקת נסוגה, התעלות עוברות תהליך של ניקוי קפדני ונסתמות ביסודיות.
סתימת התעלות. זהו אחד השלבים החשובים ביותר במהלך הטיפול בדלקת החניכיים. המטרה המרכזית של שלב זה, היא אטימה בטוחה של תעלות השן לכל אורכן. היום קיים מגוון רחב של חומרי מילוי. הרופא יבחר את חומר המילוי המתאים ביותר בהתאם לכל מקרה הספציפי ולמבנה האינדיבידואלי של תעלות שן המטופל. במקביל, הרופא יכול להמליץ על טיפול פיזיותרפיה שיקל על הכאב ויעזור למנוע התפתחות דלקתית, וגם ימליץ לנטול אנטיביוטיקה בעלת טווח פעולה רחב.
במקרה שדלקת החניכיים לא מטופלת מבעוד מועד, היא מתפתחת למחלה מסוכנת יותר – פריאוסטיטיס. במחלה זו, הזיהום חודר לתוך עצם הלסת ובמרבית המקרים, הטיפול היחיד הוא עקירת השן הנגועה במחלה. מסיבה זאת בדיוק, אבחון מוקדם הוא סוד ההצלחה של בריאות השיניים שלכם!

כדי למנוע מחלות שיניים חובה לשמור על כללי היגיינה בחלל הפה. אולי עצה זו תישמע נדושה, אבל אם עובדות קשה להתווכח, תדאגו לשמור ולטפח את השיניים וחלל הפה – ואז עששת וסיבוכים שונים שהיא גורמת לא תפגע בכם. הקפידו לצחצח את השיניים פעמיים ביום, שטפו את הפה לאחר כל ארוחה, החליפו את מברשת השיניים שלכם כל חודשיים-שלושה, השתמשו במשחת שיניים איכותית, השתמשו בחוט דנטאלי – אלו הן השיטות הפשוטות שישמרו על השיניים שלכם חזקות, יפות ובריאות. במקרה הצורך, מומלץ מאוד להגיע לרופא השיניים על מנת להסיר אבן שן והפלאק. כמובן, אל תשכחו “לבקר” את רופא השיניים שלכם פעמיים בשנה על מנת לאתר את הסכנות בזמן. תקפידו למלא את הכללים הפשוטים הללו ולא תהיה לכם סיבה לחשוש מדלקת החניכיים.

השאירו פרטים ונציגי המרפאה יחזרו אליכם בהקדם:

רח’ אח”י אילת 34, בניין “כפיר סנטר” קומה 4, קרית חיים

שינוי גודל גופנים